Do the Hard Things First (Rób najpierw rzeczy trudne) – recenzja książki – Scott Allan

Scott Allan – Do the Hard Things First (Rób najpierw rzeczy trudne)

do the hard things first, scott allan
do the hard things first, scott allan

„Rób najpierw rzeczy trudne” z podtytułem „Jak wygrać z prokrastynacją i opanować nawyk wykonywania trudnej pracy” to książka o prokrastynacji, czyli chronicznym odkładaniu robienia rzeczy na później. Niestety od jakiegoś czasu mnie to męczy i tutaj również prokrastynowałem się czytając książkę o prokrastynacji. Na szczęście w myśl zasady „wybierajmy książki które są potrzebne, a nie te na które mamy ochotę” sięgnąłem po ten poradnik i już wiem, że dobrze zrobiłem.

Już na samym początku dostajemy po twarzy cytatem przeramowującym wszystko: „Prokrastynacja to strach przed sukcesem.” i od razu czuć, że to bardzo dobra książka. Dawno tak wiele nie wynotowałem z przeczytanej książki, co potwierdzi każdy, kto śledzi mnie na twitterze @PUAPanda.

„[Prokrastynacja] obiecuje ucieczkę od wykonywania niewygodnych zadań, ale buduje ci więzienie, w którym musisz żyć i cierpieć.”

Na pewno tym co się najbardziej rzuca w oczy w książce Allana są 22 strategie / taktyki na poradzenie sobie z prokrastynacją. I chociaż są one świetne i obejmują większą część objętości książki to zanim sobie je omówimy to należy zauważyć, że jeszcze ważniejszy fragment znajduje się na samym początku. Autor poświęca tam kolejne strony (i 5 podrozdziałów) by omówić lęki wywołujące prokrastynację: strach przed zaangażowaniem, nieznanym, dyskomfortem, podejmowaniem decyzji, krytyką lub negatywnymi opiniami. To niesamowity plus książki: że zanim da nam do ręki konkretne metody na poradzenie sobie z problemem to najpierw szczegółowo tłumaczy z czego on wynika i w jaki sposób jego rozwiązywanie możemy zacząć od naszej głowy.

„Odpowiedzialność jest kluczem do osiągania celów. Będzie ona największym motorem napędowym w dni, kiedy 'po prostu nie masz na to ochoty’. „

W książce autor tłumaczy – również na własnych przykładach – jakie problemy życiowe powoduje prokrastynacja. Uświadamia też, że kluczowe w jej pokonaniu jest przejęcie odpowiedzialności za własne życie.

„Jeśli sam sobie nie pomożesz, nikt inny nie przyjdzie ci na ratunek.”

Uświadomienie sobie istnienia problemu stanowi również pierwszy krok w kierunku jego wyeliminowania.

„Nawyki są odwracalne, ale aby odwrócić złe nawyki, musimy je sobie uświadomić, abyśmy mogli przestać je praktykować.”

Przełamanie takiego schematu rozpoczyna się w naszej głowie, gdy podejmujemy decyzję o zrobieniu czegoś i rezerwujemy sobie czas na zrobienie tego. Przy czym nie musimy zrobić od razu całości – ważne by zacząć. Poświęcić chociaż 5 minut (!) na robienie rzeczy trudnej czy ważnej.

Planowanie jest kluczowe dla skuteczności. To ono składa się na Proces prowadzący do robienia trudnych rzeczy. W książce podobało mi się również, że autor bardzo rozdziela prokrastynację od bycia po prostu leniwym. Jak to sam napisał:

„Gdybyś był leniwy, nie czytałbyś tej książki.”.

I nawet jeśli jest to po prostu metoda na przeramowanie – to jakże skuteczne. Podobnie się dzieje również wtedy gdy autor każe nam zmienić sposób myślenia o sobie. Trzeba zastąpić mówienie do siebie rzeczy typu „jestem do niczego” zdaniami takimi jak „Jestem osobą, która wszystko załatwia.”

Na koniec w ostatniej części książki autor, Scott Allan, wykorzystuje jeszcze raz wcześniej przedstawione metody by zastosować je w sytuacjach związanych ze zdrowiem, robieniem rzeczy w domu lub w pracy, troszczeniem się o relacje osobiste i finanse. W końcu „Prokrastynacja to zabójca szans” a „Pewność siebie przychodzi wraz z podejmowaniem działania, zawsze”.

Podsumowując – książka Allana to prawdopodobnie jeden z najlepszych poradników jakie czytałem w życiu. Zdecydowanie polecam.


Galeria do recenzji książki – Do It Today


Do the Hard Things First – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts