Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu – recenzja książki – Reza Aslan

Reza Aslan – Zelota. Życie i czasy Jezusa z Nazaretu

zelota. życie i czasy jezusa z nazaretu, reza aslan
zelota. życie i czasy jezusa z nazaretu, reza aslan

Zapomnijcie na chwilę, że Jezus był Bogiem (jak twierdzą chrześcijanie) albo centralną postacią chrześcijaństwa (zdaniem pozostałych). Zapomnijcie o tym na chwilę. Książka jest o chodzącym 2 tysiące lat temu po Galilei kaznodziei, który

1) był Żydem,
2) w pierwszym wieku naszej ery rozpoczął tam swój ruch,
3) i który za to został skazany przez Rzym na śmierć na krzyżu.

Niby wszystko to wiemy, tak? To może inaczej…

Wyobraźcie sobie, że pewien biedny, niewyedukowany, nieumiejący czytać ani pisać człowiek zaczyna głosić swoje nauki dla biednych i odrzuconych aż staje się takim zagrożeniem dla najpotężniejszego imperium świata (Cesarstwo Rzymskie), że ostatecznie zostaje schwytany, torturowany i zabity. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie to brzmi jak historia o kimś, o kim chce się dowiedzieć czego więcej.

I właśnie dlatego sięgnąłem po książkę amerykańsko-perskiego religioznawcy (muzułmanina), którego wykładów od jakiegoś czasu słuchałem na YouTube. Bo Jezus, którym mnie na nowo zainteresował to postać nieprzeciętna, charyzmatyczna, złożona i innowacyjna. To postać, od której warto się uczyć i naśladować. Niezależnie czy się jest chrześcijaninem czy nie.


Zelota – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.