Zaginiony pamiętnik Don Juana – recenzja książki – Douglas Carlton Abrams

Douglas Carlton Abrams – „Zaginiony pamiętnik Don Juana”


Nie czytam beletrystyki. Od prawie 3 lat nie czytałem takiej książki. Dla Don Juana zrobiłem wyjątek. Zrobiłem (i dobrze!), ale już wiem, że przez kolejnych 3 lata na pewno nie sięgnę po beletrystykę znowu.

Żeby nie było – prawie 400 stron było ciekawe, nawet ubogacające. Ale co ja mam wam teraz powiedzieć? Że pewnie nie wiecie, że Don Juan był bękartem, wychował się w klasztorze, był złodziejem, włamywaczem, szpiegiem, libertynem, któremu hrabia wykupił u króla tytuł szlachecki? Mógłbym tak, tyle tylko, że fakty to to nie są, jedynie fikcja literacka połączona z jako-takimi realiami XVI-wiecznej Sewilli. Co z tego, że Don Juan Tenorio powiedział w książce, że mężczyzna powinien mieć cel większy niż jego życie, jeśli tyle w tym prawdy ile sobie autor wymyślił? Filmy są od tego (btw jakby ktoś to zekranizował – bomba) – można obejrzeć i z dziewczyną się wtedy poprzytulać a przy książce to jakoś tak ciężko trochę. Ale cóż – zasady są po to by je łamać, a dla Don Juana zrobić wyjątek można (limit wyjątków na najbliższe 3 lata wykorzystany).

Jeśli miałbym coś wartościowego zaznaczyć a propos tej książki to pewien drobny fakt – Don Juan uszczęśliwiał Kobiety, wdowy, nieszczęśliwe małżonki w czasach, gdy mężczyzn zwyczajnie było mało – wyjeżdżali do nowego świata, ginęli na wojnach albo spędzali większą część roku w innym kraju (żeby nie powiedzieć, że w ramionach kochanki). A jak to sam Don Juan stwierdził (i pod tym się akurat podpisuję obiema łapkami) – nie ma potężniejszej siły we wszechświecie niż moc kobiecego pożądania. I jako libertyn pomagał tę moc uzewnętrznić. Czyli w realiach tamtej epoki był predysponowany do odnoszenia sukcesów z Kobietami. Zaraz, zaraz.. Predysponowany? Gdzieś już o tym…


zaginiony pamiętnik don juana
zaginiony pamiętnik don juana

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.