Y: O pochodzeniu mężczyzn – recenzja książki – Steve Jones

Steve Jones – Y: O pochodzeniu mężczyzn


Książka o biologii, socjologii i psychologii mężczyzn (posiadających tytułowy chromosom Y). Książka szeroko (choć mam wrażenie, że nieco chaotycznie) opisuje rozliczne tematy związane z męskością i mężczyznami. Od poczęcia, wymiany chromosomów, narodzin, dorastania, łysienia, homoseksualizmu, obyczajów seksualnych (najbardziej istotne dla nas fragmenty), podatności na choroby aż na fizjologii erekcji i obrzezaniu skończywszy.

Dużo jest przykładów z dziedziny królestwa zwierząt (i owadów), większość przykładów socjologicznych dotyczy UK i USA. Pod koniec książki zaczyna nieco irytować notoryczne pomijanie terenów Azji i Afryki w podawanych przykładach.

Ogólnie książka poprawna i znośna, choć przyznam, że przez pierwsze pół lektury bardzo brakowało mi w niej jakiegoś modus operandi autora – powodu czy myśli przewodniej dla której powstała. Dlatego miałem wrażenie, że dosyć chaotycznie się porusza między tematami i niezbyt widać dokąd zmierza (i czy w ogóle).

Już wiem dlaczego autorzy innych, teoretycznie podobnych – jak Samolubny gen czy Wojny plemników – pozycji zyskiwali większe uznanie. Niemniej i w tym przypadku na pewno coś zostanie w głowie. Jak potrzeba większego niż obecnie dbania o własne zdrowie.

y: o pochodzeniu mężczyzn
y: o pochodzeniu mężczyzn

Galeria do recenzji – Y: O pochodzeniu cnoty

ryan gosling
ryan gosling
mężczyźni z niemiec
mężczyźni z niemiec
przystojniak
przystojniak
dobrze zbudowany facet, superman
dobrze zbudowany facet, superman
facet na ulicy
facet na ulicy

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.