Włam się do mózgu – recenzja książki – Radek Kotarski

Radek Kotarski – Włam się do mózgu


Książka o metodach skutecznego uczenia się. Autor „Polimatów” opisuje jak zmienić swoje nawyki związane z uczeniem się (najczęściej wielokrotne powtarzanie tego samego tekstu) aby móc zapamiętywać więcej i na dłużej – w takim samym czasie.

Opisuje kilkanaście różnych sposobów, z których możemy wybrać te najlepiej do nas pasujące – metodę ciekawskiego dziecka, terminatora, testu zderzeniowego, fiszek, tancerki, zmiany miejsca, papugi, majstersztyku, króla boksu, walenia, pałacu pamięci, immersji i nauczyciela. W zasadzie każdy rozdział opowiada historię związaną z daną metodą, potem badania jakie nt. temat się odbyły, pokazuje wykresy pokazujące o ile procent była to lepsza metoda niż domyślna i doświadczenia autora w trakcie półrocznej nauki języka szwedzkiego.

Czy są to metody skuteczne? Nie wiem, pewnie tak. Czy łatwo je zacząć stosować w praktyce? Nie wiem, jeszcze nie próbowałem. Pewnie kiedyś je przetestuję – przy nauce angielskiego czy rosyjskiego.

A co do samej książki – fortuna jaką przy jej wydaniu zarobił autor skłania też do innych refleksji. Bo książka sama w sobie nie jest duża (niby 302 strony, ale jak odliczymy puste strony początkowe, bibliografię, dwustronne obrazki kolejnych rozdziałów, niepotrzebne wykresy czy wplecione w treść zbyteczne zdjęcia to zostanie połowa) – a przyniosła tak spektakularny sukces. Dające do myślenia, hmmm.

włam się do mózgu
włam się do mózgu

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts