Więźniowie geografii – recenzja książki – Tim Marshall

Tim Marshall – Więźniowie geografii


Niesamowita książka. Dawno nie czytałem książki, która tak bardzo by mnie wciągnęła. Wsunąłem ją w 4 dni, a pewnie dałoby się szybciej. Czyta się ją jak dobry kryminał, wprost nie można się momentami oderwać.

Opisuje wszystko to, co się składa na współczesny świat i rywalizację między państwami. Mamy więc geografię (tak w zasadzie to ona jest główną bohaterką książki), rzeki, morza, łańcuchy górskie, zasoby naturalne, gaz, ropę, żelazo i węgiel, drogi handlowe, dyplomację, wojska specjalne, marynarkę, poszukiwanie nowych zasobów, demografię, poczucie zagrożenia ze strony sąsiada, wspieranie konkurencyjnych frakcji, historię rozwoju, rolnictwo, handel międzynarodowy, wreszcie skute lodami morza i przestrzeń kosmiczną.

Z kronikarskiego obowiązku – autor w kolejnych (10) rozdziałach opisuje po kolei uwarunkowania geopolityczne kolejnych obszarów – Rosji, Chin, USA, Europy (wbrew tytułowi rozdziału – nie tylko Zachodniej), Afryki, Bliskiego Wschodu, Indii i Pakistanu, Japonii i Korei, Ameryki Łacińskiej oraz Arktyki. Autor zarzuca nas masą ciekawostek, związków przyczynowo-skutkowych oraz historii – ale ich masa wcale nie przytłacza – wręcz zachęca do dalszych poszukiwań.

Polecam książkę wszystkim, którzy chcą zrozumieć współczesny świat – także w miejscach, o których Jacek Bartosiak wspomina rzadko.

więźniowie geografii
więźniowie geografii

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • PUA Panda 🐼 Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts