Teoria szpanu – recenzja książki – Geoffrey Miller

Geoffrey Miller – Teoria szpanu


Na fali zainteresowania psychologią ewolucyjną sięgnąłem po drugą książkę Geoffrey’a Millera z podtytułem „seks, ewolucja i zachowania klienta”. I po przeczytaniu uczucia mam mieszane.

W stosunku do „Umysłu w zalotach” w tej pozycji znajdziemy o wiele mniej tłumaczenia ewolucji i teorii: wskaźników atrakcyjności czy ostentacyjnej rozrzutności. Jest natomiast bardzo dużo (moim zdaniem za dużo) kwestii dotyczących marketingu, konsumeryzmu czy kapitalizmu konsumpcyjnego. I to jeszcze by było OK, bo później dostajemy serię rozdziałów poświęconych tzw. Wielkiej Piątce cech – otwartości, sumienności, ugodowości, stabilności i ekstrawersji – które w połączeniu z inteligencją ogólną stanowią to, co określamy jako nasz charakter i źródło różnic między ludźmi.

I gdyby książka się zakończyła w tym miejscu byłaby z pewnością do polecenia dalej. Natomiast kompletnie nie rozumiem po co autor na koniec (ostatni rozdział) zaczyna się rozwodzić nad swoją wizją świata, skądinąd kompletnie niezgodną z założeniami ewolucyjnymi, które wcześniej sam tłumaczył. Pomysły bezsensownego podatkowania czy zmiany sposobów sygnalizacji cech wydają się być lewicową utopią, do której zresztą autor sam się wcześniej przyznaje.


teoria szpanu, geoffrey miller
teoria szpanu, geoffrey miller

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts