Sztuka kochania – recenzja książki – Owidiusz

Owidiusz – „Sztuka kochania”


Powiem wprost: Owidiusz daje radę. Fakt, że wersja, którą czytałem była luźnym przekładem (z podkreśleniem luźnym) poematu przez Juliana Ejsmonda, to nawet jeśli zawiera tylko część oryginału to fajnie ukazuje jego przesłanie.

„Noc zaciera moc usterek
(zgodzicie się chyba ze mną).
Nocą nie ma brzydkich kobiet
(zwłaszcza gdy jest bardzo ciemno).”

Poemat rzymskiego elegika za który (prawdopodobnie) został wygnany z Rzymu musiał być kiedyś hitem jeśli chodzi o tematykę uwodzenia. Podzielony na 3 części – jak dziewczę oczarować, jak miłość pielęgnować, jak dbać o mężczyznę by związek był szczęśliwy – przekazuje sporo wiedzy i konkretnych wskazówek. W trakcie czytania trzeba zachować delikatny dystans, wszak jest to poezja.

„Płyną lata jako fale…
Woda nie wraca do źródła.
Kobiety, co dziś są piękne,
jutro będą – stare pudła.”

Czy poleciłbym? Amatorom poezji z pewnością. A innym? Myślę, że też – po to żeby się przekonać, że pewne cechy mężczyzn, sposób postępowania i atrakcyjne zachowania pozostają niezmienne mimo upływających wieków.

owidiusz sztuka kochania
owidiusz sztuka kochania

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.