Samolubny gen – recenzja książki – Richard Dawkins

Richard Dawkins – „Samolubny gen”


To geny rządzą naszym życiem. Jesteśmy dla nich jedynie maszynami przetrwania, a jedynym celem jaki mają to rozprzestrzeniać się jak najliczniej. Tak w skrócie mógłby brzmieć przekaz, jaki daje nam ta książka. Potężna (ponad 600 stron), tłumaczy wiele zagadnień ewolucji, doboru genowego, krewniaczego i osobniczego.

Jako, że autor tej książki jest biologiem, przez całą jej lekturę przewija nam się mnóstwo przykładów zwierząt, roślin, glonów, wirusów, bakterii i wszystkich innych form życia. Człowiek pojawia się gdzieniegdzie, ale ogólne idee można bardzo łatwo samemu do niego odnieść. Wydanie 2. które czytałem zawierało 2 dodatkowe rozdziały i ponad 80 stron przypisów do swej poprzedniej wersji.

Momentami można się zastanawiać czego tak naprawdę uczy nas ta książka. Wyjaśnia nam wyraźnie dlaczego warto jest opiekować się i pomagać swojej rodzinie i krewnym. Jednak w rzeczywistości książka ta daje nam ogromną dawkę wiedzy o otaczającym nas biologicznym świecie. Jak powstało życie, skąd się wzięła płeć (ktoś z was wie?), dlaczego organizmy ukształtowały się właśnie w taki sposób jaki znamy itd. Na pewno wyjaśnienie strategii ewolucyjnie stabilnych pomaga nam zrozumieć, dlaczego różne cechy otaczających nas organizmów zawsze się propagują dalej.

samolubny gen
samolubny gen

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts