Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju – recenzja książki – Jacek Bartosiak

Jacek Bartosiak – Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju

rzeczpospolita między lądem a morzem, bartosiak
rzeczpospolita między lądem a morzem, bartosiak

Zanim przejdę do samej recenzji chcę wyjaśnić jedną sprawę – Dlaczego PUA czyta o geopolityce? Przecież na pierwszy rzut oka nie ma to kompletnie nic wspólnego z podrywaniem Kobiet. Pozornie. Tak się składa, że wszyscy żyjemy w świecie ukształtowanym przez polityków / struktury władzy. A to ma bezpośredni wpływ na dostatniość naszego życia.

Dlaczego jak powiem Niemiec, Szwajcar czy Amerykanin to od razu kojarzą się nam z dobrym autem i wysokim stanem konta? Natomiast gdy powiem Białorusin, Syryjczyk lub Etiopczyk to z kilometra słychać „bieda!”? Przecież ci ludzie nie są w niczym lepsi czy gorsi od nas. Po prostu niektóre państwa dają swoim obywatelom większe możliwości bogacenia się – również czasem kosztem innych. I właśnie dlatego warto o tym wiedzieć. Warto wiedzieć dlaczego gdy Polak pojedziecie do Azji to Tajki lub Filipinki same do niego się kleją – ale już nie Japonki czy laski z Singapuru. Warto to wiedzieć.

Natomiast sama książka Jacka Bartosiaka (potężna – prawie 800 stron!) to z pewnością najważniejsza książka o Polsce we współczesnym świecie. Opisuje nasze w nim miejsce i co możemy zrobić żeby je poprawić. Pokazuje jakie atuty ma przestrzeń w której żyjemy i jak ją wykorzystać. Co prawda jak dla mnie trochę za dużo w niej analizy zamiast syntezy i jeden fragment znalazłem przepisany z Wikipedii, ale i tak książka z miejsca trafia do TOP10 najlepszych książek jakie czytałem.


miss polski
miss polski
polska kibicka
polska kibicka
kraków, historyczna stolica polski
kraków, historyczna stolica polski
flaga rzeczypospolitej
flaga rzeczypospolitej
polskie terytorium, nasze miejsce na ziemii
polskie terytorium, nasze miejsce na ziemii

Rzeczpospolita między lądem a morzem – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.