Przeszłość jest prologiem – recenzja książki – Jacek Bartosiak

Jacek Bartosiak – Przeszłość jest prologiem

przeszłość jest prologiem
przeszłość jest prologiem

Najnowsza książka Jacka Bartosiaka stanowi zapis jego wystąpień publicznych, wykładów i debat z ostatnich 2-3 lat. Warto to sobie powiedzieć już na samym początku, bo automatycznie implikuje, że jeśli ktoś się na bieżąco zapoznaje z wystąpieniami tego geostratega (jak ja) to w zasadzie nic nowego w nowej książce nie znajdzie. I to jest mój zasadniczy zarzut do tej pozycji. Praktycznie nie wnosi nic nowego jeśli ktoś jest na bieżąco z wykładami na YouTube.

Owszem rozumiem jaka idea przyświecała tej książce – żeby zainteresować zmianami na świecie osoby, które nie śledzą tej materii na co dzień. Podać ją w lżejszej formule. Niemniej czuję się zawiedziony, że autor nie napisał dodatkowo czegoś od siebie, czegoś aktualnego, nieopublikowanego nigdzie indziej. Bo bez tego wygląda to trochę tak jakby wydawnictwo lub sam autor chcieli jak najmniejszym kosztem zdyskontować niewątpliwą popularność autora w ostatnim czasie.

To się układa w całość jeśli zwrócimy uwagę na bardzo dużą czcionkę (i marginesy) w książce, 35% kartek niezapełnionych w pełni treścią i całkiem wysoką cenę (prawie 80 zł). I choć książka ma 515 stron to moim zdaniem spokojnie można było ją zmieścić na 200-220. Myślę, że wtedy byłaby większa szansa „zdobyć” nowego czytelnika.


Przeszłość jest prologiem – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts