Pamiętniki – recenzja książki – Giovanni Giacomo Casanova

Giovanni Giacomo Casanova – Pamiętniki

pamiętniki casanovy
pamiętniki casanovy

Pamiętniki słynnego włoskiego kochanka. Oczywiście nie całe (wszak było ich kilkanaście tomów) – zbiór co po ciekawszych fragmentów, a uzbierało się tego prawie 400 stron. Na pewno ciekawa pozycja, nawet nie tyle ze względu na opisy licznych podbojów miłosnych, co ze względu na ukazywanie przyczyn i warunkowań takiego stanu rzeczy.

Kto z szanownej wycieczki wiedział, że jak na owe czasy był Giovanni Giacomo bardzo dużym (dosłownie) człowiekiem? Wzrost i potężna budowa ciała to przecież jakbyśmy dzisiaj powiedzieli istotne DHV. Albo, że 'miał gadane’ i w ważnych momentach nie zapominał języka w gębie nawet przy ważnych osobistościach? Albo, że był księdzem? Albo przemysłowcem, filozofem, dyplomatą, matematykiem, kaznodzieją..? Albo, że był w Polsce? I Rosji? Holandii, Czechach, Francji, Anglii..? A właśnie – a propos Anglii – kto wiedział, że praktycznie cały jego pobyt w Anglii to jedno wielkie poszukiwanie kurtyzan? I to nie tak żeby je poznać i uwieść tylko powiedzieć otwarcie „Wiem, że twoja matka potrzebuje pieniędzy. Dam twojej rodzinie 20 gwinei jeśli obdarzysz mnie swoimi wdziękami”. W ten sposób poznał on kolejno 5 sióstr, zaczynając od najstarszej. Kto o tym widział? Kto o tym będzie kiedyś pamiętać? Fakty się zacierają, pamięć pozostaje.

Casanova wielkim kochankiem był, a w jaki sposób to sprawił to niech się już historycy-casanoviści zastanawiają. A skoro stałem się jednym z nich to powiem wam to otwarcie – był do swej legendy predysponowany. Pozycja społeczna (ksiądz), cechy fizyczne i cechy umysłu, niesamowite życie (podróże) i pasja namiętności do Kobiet. W ten sposób przechodzi się do historii i liczba 123 pobrzmiewa w mych uszach ponad 200 lat później. Aha – zbliżając się do 50. pozycji na liście przeczytanych książek w końcu wiem jak je (efektywnie) czytać. 'Kiedyś was nauczę’ jak to kiedyś powiedział Czarny w Młodych wilkach.


Galeria do książki – Pamiętniki Casanovy

kanały weneckie
kanały weneckie
tajemnica karmi romans
tajemnica karmi romans
uwodzicielska Kobieta
uwodzicielska Kobieta
współczesny Casanova
współczesny Casanova
fantazje które spełnić może prawdziwy uwodziciel
fantazje które spełnić może prawdziwy uwodziciel

Pamiętniki Casanovy – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.