Pamięć nieulotna – recenzja książki – Edward Snowden

Edward Snowden – Pamięć nieulotna


Brakuje mi słów by jednym określeniem opisać tę książkę. Fantastyczna? Genialna? Przystępna? Każde z nich do niej pasuje, ale każde też pozostawiłoby pewien niedosyt. No bo jak określić książkę ponad 400-stronicową, którą przeczytałem w 3-4 wieczory? Od której nie mogłem się oderwać i ostatniej nocy wsunąłem 160 stron ciurkiem? Która otwiera oczy jak ważną sprawą jest nasza prywatność i jak wielkie skurwysyństwo robi nam wszystkim rząd USA nieustannie podsłuchując cały świat?

Edward Snowden – technik i analityk NSA – zasługuje moim zdaniem na miano bohatera za to co zrobił wykradając informacje o światowym systemie inwigilacji i upubliczniając je całemu światu. Książka to w zasadzie jego autobiografia, gdzie opisuje swoje życie i pracę oraz powody dla których zdecydował się zrobić to co zrobił. W bardzo, ale to bardzo przystępny sposób potrafi wytłumaczyć osobom nietechnicznym zawiłości nowoczesnej technologii – sieć Tor, szyfrowanie, programy.

Książkę czyta się jak dobry film szpiegowski. Nawet wydarzenia z jego młodości wciągają czytelnika – jak wtedy gdy pierwszy raz „zhackował” zegary w mieszkaniu. Książka podniosła mnie też na duchu, bo pokazała mi, że inni ludzie w świecie dorastali podobnymi sprawami jak ja – gry komputerowe, poczucie zagubienia, samotność, niewyspanie. Zdecydowanie polecam!

edward snowden, pamięć nieulotna
edward snowden, pamięć nieulotna

Galeria do recenzji – Pamięć nieulotna

wywiad który zmienił wszystko
wywiad który zmienił wszystko
edward snowden, wywiad
edward snowden, wywiad
połaczenie z sygnalistą
połaczenie z sygnalistą
bohater
bohater
wolność, banner, snowden
wolność, banner, snowden

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.