Pacyfik i Eurazja. O wojnie – recenzja książki – Jacek Bartosiak

Jacek Bartosiak – Pacyfik i Eurazja. O wojnie

pacyfik i eurazja. o wojnie
pacyfik i eurazja. o wojnie
jacek bartosiak
jacek bartosiak

Fascynująca książka o geopolityce. Na potwierdzenie dwie liczby: ponad 600 stron książki przeczytałem w niecałe 7 dni.

Książka Jacka Bartosiaka jest pasjonująca, gdyż otwiera oczy na cały świat i procesy, które w nim się kształtują. Tak jak „The Millionaire Fastlane” jest kluczem do sukcesów finansów osobistych, tak „Pacyfik i Eurazja” jest kluczem do zrozumienia dlaczego niektóre państwa się bogacą w sposób naturalny, niemal bezwysiłkowy. Kluczem jest zrozumienie geopolityki, m.in. tego, że transport towarów drogą wodną jest kilkanaście razy tańszy niż lądową, a wymiana handlowa sprzyja rozwojowi gospodarczemu, akumulacji kapitału i tworzeniu się dobrobytu.

Stąd USA, mające największą na świecie wewnętrzną autostradę do transportu towarów – dorzecze Missisipi z Missouri – stały się globalnym mocarstwem. I teraz zbliża się moment ich konfrontacji z nowym pretendentem do hegemonii – Chinami. Teatrem tego starcia (być może też militarnego) będzie Zachodni Pacyfik, skąd Stany są wypychane przez Chiny rozbudowujące swój potencjał militarny (A2AD). Z tym USA się nie chcą pogodzić i przygotowują plan wojny powietrzno-morskiej (Air Sea Battle).

Niesamowicie ciekawa analiza Bartosiaka (jego doktorat) pokazuje taktykę, strategię, uzbrojenie, gospodarkę obu stron. Polecam zdecydowanie lekturę.


działa na statku
działa na statku
samolot startujący z lotniskowca
samolot startujący z lotniskowca
na łodzi podwodnej
na łodzi podwodnej
statek bojowy floty amerykańskiej
statek bojowy floty amerykańskiej
lotniskowiec w całej okazałości
lotniskowiec w całej okazałości
flota wojenna usa
flota wojenna usa
działa na niszczycielu
działa na niszczycielu

Pacyfik i Eurazja – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.