Najnowsza historia Polski 1989-2011 + Historia Polski 1914-2015 – recenzja książek – Wojciech Roszkowski

Wojciech Roszkowski – Najnowsza historia Polski 1989-2011 + Historia Polski 1914-2015

najnowsza historia polski 1989-2011, historia polski 1914-2015
najnowsza historia polski 1989-2011, historia polski 1914-2015

Recenzje obu tych książek zaliczam jako jedną, gdyż z drugiej przeczytałem wprawdzie tylko ostatnie 30 stron, dotyczących lat po 2011 r., które nie były uwzględnione w pierwszej pozycji, natomiast jest to pełnoprawna recenzja, gdyż nawet tam wiele fragmentów pokrywało się 1:1 z tym, co czytałem wcześniej – zarówno w pierwszej pozycji jak i potężnej dwutomowej historii Polski sygnowanej jeszcze jako Andrzej Albert.

Co do samej książki / książek – wyłania się z nich niezbyt pozytywny obraz najnowszej Polski – nieudolność rządów, brak osiągnięć i sukcesów, niezajmowanie się najważniejszymi problemami, ciągły PR i pudrowanie wyników, ciągła kłótnia, obrażanie przeciwników, wiele straconych lat, brak umiejętności analizy i syntezy sytuacji w kraju. To przykre, wszak dotyczy najnowszej historii Polski i osób, które doskonale znamy z telewizji i mediów.

Książka pokazuje jak bardzo słabym i skłóconym krajem jest Polska. Jak wiele pracy jeszcze przed nami. Jak wiele spraw wymaga naszej pilnej atencji i skupienia. Jak łatwo nas wewnętrznie rozgrywać z zewnątrz.

Natomiast jeśli ktokolwiek miałby szansę sięgnąć, choć na chwilę, po którąś z tych książek to polecam przeczytanie ostatniego akapitu, którym się kończą obie z nich. Stanowi on dość przykrą, lecz prawdziwą, analizę sporu toczącego Polskę od czasu zaborów. Pokazuje jak ze skrajności popadamy w skrajność. I dlaczego trzeba szukać porozumienia.


Najnowsza historia – opinie o książkach w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.