Najnowsza historia Polski 1914-1993 (tom 1 i 2) – recenzja książek – Andrzej Albert (Wojciech Roszkowski)

Andrzej Albert (Wojciech Roszkowski) – Najnowsza historia Polski 1914-1993 (tom 1 i 2)

najnowsza historia polski 1914-1993, andrzej albert, wojciech roszkowski
najnowsza historia polski 1914-1993, andrzej albert, wojciech roszkowski

Na fali zainteresowania geopolityką i w przypływie uczuć patriotycznych związanych ze zbliżającą się wielkimi krokami 100-ną rocznicą odzyskania niepodległości postanowiłem sięgnąć po potężną (tom 1 = 630 stron, tom 2 = 930 stron) książkę poświęconą najnowszej historii Polski. I od razu pozytyw – 1,5 tysiąca stron przeczytałem w niecałe 2 miesiące, średnio prawie 30 stron dziennie. Wynik niebotyczny, zwłaszcza porównując to do Marketingu Kotlera (700 str.), z którym męczyłem się równo rok.

Książkę dobrze się czyta, fragmenty lekko nużące stanowiły nikły procent całości. Autor piszący pod pseudonimem Andrzej Albert – wiecie, komuna / cenzura i te sprawy – niezwykle starannie przedstawia kolejne dzieje poświęcone odzyskaniu niepodległości, dwudziestoleciu międzywojennemu, niemieckiej i sowieckiej okupacji, życiu pod stalinowskim butem, latom komuny i transformacji ustrojowej. Autor nie jest żadnym komunistą i w III RP otrzymał sporo odznaczeń państwowych, więc można zakładać, że historia, którą opisuje nie jest zafałszowana ani stronnicza.

A historia ta jest złożona i nieprzyjemna – w zasadzie niemal ciągle czytamy o walkach, rozstrzelaniach, mordowaniu, zamachach, pobiciach, wymuszeniach, wywózkach na Sybir lub torturowaniu. Taka jest nasza historia. Warto o tym pamiętać. A wniosek z jej znajomości winien być, wg mnie, taki, że musimy ciężko pracować, by być bogatymi i nie dawać innym sobą pomiatać.


Najnowsza historia Polski – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.