Jedna rzecz – recenzja książki – Gary Keller, Jay Papasan

Gary Keller, Jay Papasan – Jedna rzecz

jedna rzecz, zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć
jedna rzecz, zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

Jeśli już czytać poradniki to takie jak ten. 230 stron, wcale nie tak dużo treści, od razu przejście do meritum, przystępna forma, po każdym rozdziale krótkie podsumowanie z najważniejszymi sprawami. Tak to powinno się robić. Przeczytać całość można w dwa wieczory, a pewnie znajdą się i tacy, co zrobiliby to w jeden.

Książka jest o tym, że aby osiągać wyjątkowe rezultaty należy się skupić wyłącznie na jednej rzeczy, absolutnie najważniejszej w danym momencie i, za przeproszeniem, olać wszystko inne. Bo to ta jedna, kluczowa sprawa, ma za zadanie sprawić, że gdy już będzie zrobiona to wszystko inne będzie dla nas albo łatwiejsze albo nieistotne. Czyli odchodzimy od listy zadań do wykonania i różnych priorytetów, a zastępujemy je wyłącznie jednym priorytetem.

Tu uwaga – nie znaczy to, że ciągle robimy to samo. Jeśli wykonamy to zadanie, najistotniejsze w danej chwili to sięgamy po kolejne, które wtedy staje się najważniejsze. Czyli przykładowo – jeśli chcemy mieć dużą sprzedaż internetową to najważniejsze jest uruchomienie strony internetowej. Gdy ta działa to najważniejsze staje się skonfigurowanie systemu płatności online. Gdy i one będą działać to najważniejsza staje się promocja i marketing. I tak dalej i tak dalej. Ten przykład akurat nie był podany w książce, ale jest dokładnie tym co sam z niej wyniosłem. I od dzisiaj będę realizował u siebie. Z pewnością do poprawki trafią moje listy todo. Niewątpliwie wymagały zmiany i dlatego cieszę się, że przeczytałem książkę, która wskazała mi co dotychczas było moją bolączką.

Również bardzo na plus sobie cenię porady praktyczne odnoszące się do codziennej pracy w firmie, z podziałem dnia i wyłączeniem komunikatorów na czele. Bo poświęcenie pierwszych 4-ech godzin wyłącznie na tytułową „jedną rzecz” ma potencjał znacznie poprawić efektywność pracy. Warte odnotowania – zwłaszcza w recenzji – jest fakt, że książka rozprawia się w wieloma mitami i prawdami życiowymi – na przykład o multi-taskingu (wielozadaniowości), równowadze życiowej (work-life balance), zdyscyplinowaniu i wielu priorytetach.

Na koniec recenzji jedna wada: Z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu mniej więcej w połowie książka znacznie traci na wartości. O ile pierwsza połowa jest max konkret i bardzo przydatna, to w drugiej zaczyna się trochę lanie wody i trochę takie poradnikowe pitu pitu. Rób tak i tak. Nikt kto zrobił tak i tak tego później nie żałował. Jeśli zaprzęgniesz się do pracy to zobaczysz efekty. Trochę pustosłowie jak dla mnie. Trochę obniża to wrażenia artystyczne po lekturze, ale koniec końców ocena książki pozostaje bardzo wysoka.


Jedna rzecz – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.