Finansowy ninja – recenzja książki – Michał Szafrański

Michał Szafrański – Finansowy ninja

finansowy ninja
finansowy ninja

Książka o dziadowaniu. Serio. Mam mega mieszane uczucia co do tej pozycji, dlatego po prostu wymienię co jest w niej na plus i na minus.

Na plus na pewno to, że dokładnie, szczegółowo, skrupulatnie opisuje kolejne zagadnienia związane z finansami osobistymi. Konta, lokaty, ubezpieczenia, inwestycje, pracę na etacie i na działalności gospodarczej. Wszystko z dokładnymi wyliczeniami (autor popularnego bloga jest z tego znany) oraz opisem jak wszystko samodzielnie policzyć – np. na kalkulatorze finansowym. To zdecydowanie na plus, dlatego sięgnąłem po tę książkę.

Więc skoro jest tak dobrze to czego jest tak źle? Otóż autor pisze o dziadowaniu. Serio, tak to trzeba uczciwie nazwać. Dlaczego lepiej pić wodę z kranu niż ze sklepu, jak „karać” siebie za nadmierne wydatki, jak przerzucać pieniądze z karty kredytowej na konto oszczędnościowe (i z powrotem) żeby zarobić parę złotych.

Autor jest wzorowym przykładem osoby poruszającej się po pasie wolnego ruchu z książek MJ-a DeMarco. Potęga procentu składanego! Odkładanie przez kilkadziesiąt lat w bankach. Taki plan promuje autor. W obliczeniach podpiera się obliczeniami dla 4-procentowego zysku rocznie ponad inflację – a patrzę teraz w internet i widzę inflację w Polsce 4,4% i lokaty oprocentowane na 2,5 – 3%. Psu w dupę, nie wiem jak to inaczej opisać. Owszem, autor wspomina o inflacji i podatku Belki – ale nigdzie nie wyciąga wniosku, że opisywany przez niego plan po prostu się nie spina.

Długo by to jeszcze opisywać, a to ma być krótka recenzja. Książka mocno nierówna. Eklektyczna. Świetny rozdział o braniu kredytu na mieszkanie i fatalny o inwestowaniu.


Finansowy ninja – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts