Facet z jajami – recenzja książki – Tomasz Marzec

Tomasz Marzec – Facet z jajami


Tak to jest jak ktoś za bardzo chce napisać własną książkę. Albo gdy czuje, że własna, koniecznie papierowa, książka pasowałaby do wizerunku jaki dana osoba kreuje.

Ale po kolei: Książka pisana w drugiej osobie, gdzie autor cały czas mówi do czytelnika. To niewyszukana konwencja dla coacha (o czym autor nie daje czytelnikowi zapomnieć ani na chwilę), ale opłakana w skutkach w przypadku książki. Bo gdy autor zwraca się do czytelnika i z nim „rozmawia” to musi przyjmować jakieś założenia na jego temat. I tu autor przyjmuje podejście dość miażdżące – otóż zakłada, że jego czytelnik jest bałwanem, nie radzi sobie z niczym w życiu i dlatego trener rusza mu na ratunek. Efekt? 95% napisanych przypuszczeń autora o mnie jest zwyczajnie błędnych.

W ogóle taką to książkę mógłby napisać każdy z nas. Zbiór krótkich rozdzialików (a gdy zdarza się dłuższy tam autor przekleja (!) swoje posty z neta) pokrywające kolejne tematy i dość płynnie przechodzące od jednego w drugi. Jakby ktoś wypisał sobie na kartce o czym napisać, nie dokładając starania o jakiś związek przyczynowo-skutkowy między kolejnymi następującymi po sobie. W jednym opisuje filmik Willa Smitha „The Key to life: Running & Reading”, w kolejnym opowiada jak w gimnazjum wprowadził modę na luźne spodnie (wtf?), w innym, że klnie za kierownicą.

Kobiet w książce jest jak na lekarstwo. A tytułowy facet z jajami – jest w tytule, a nie treści.

facet z jajami
facet z jajami

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.