Demokratyczne ideały a rzeczywistość – recenzja książki – sir Halford Mackinder

sir Halford Mackinder – Demokratyczne ideały a rzeczywistość


Kolejna klasyka geopolityki. Książka napisana zaraz po 1. wojnie światowej opisuje przyczyny wybuchu wielkiej wojny. Wcześniej autor skrupulatnie przedstawia historię świata z perspektywy imperiów morskich i lądowych. Wytłuszcza, jakie znaczenie ma heartland, czyli centralna część eurazji (oraz osobno centralna część afryki) dla wpływania na sytuację i politykę wyspy światowej, przez którą rozumie połączone obszary europy, azji i afryki.

W drugiej części opisuje ideały wolności narodów i ludzi w odniesieniu do zagadnienia „going concern”, czyli pewnego niemożliwego do zahamowania sposobu postępowania skutecznych państw czy narodów. Wiele miejsca poświęca Niemcom i ich „Kultur”, która w odróżnieniu od Anglosasów nie przykładała takiego znaczenia dla demokracji czy liberalizmu. Autor w końcowej części pokłada wielkie nadzieje w Lidze Narodów, która ma zapewnić współpracę i braterstwo między narodami, ale sami wiemy jak to się później skończyło.

Książka może nie trudna, ale momentami ciężko się ją czyta, a bez przypisów byłoby już całkiem ciężko. Natomiast uświadamia na pewno dwie rzeczy. Po pierwsze – jak myślą mocarstwa, realizując swoje interesy bez oglądania się na innych, konsekwentnie wykorzystując możliwości. Po drugie – jak wielkie znaczenie ma demografia jako paliwo dające państwom siłę.

demokratyczne ideały a rzeczywistość
demokratyczne ideały a rzeczywistość

Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.

    View all posts