Geograficzna oś historii – recenzja książki – sir Halford Mackinder

sir Halford Mackinder – Geograficzna oś historii

geograficzna oś historii
geograficzna oś historii

Klasyka geopolityki. Podstawowa, prymarna książka, od której zaczęła się współczesna geopolityka i ogólnoświatowe spojrzenie na geografię. To od tej pozycji ukształtowało się pojęcie heartlandu (śródziemia, serca lądu) – wielkiego obszaru leśno-stepowego, znajdującego się w środku Eurazji, który jest niepodatny na wpływy z zewnątrz, zwłaszcza mocarstw morskich.

Niezwykle treściwa pozycja, mimo niecałych 50 stron. Pierwszy raz czytałem książkę, której ponad połowę stanowiły przypisy – i co równie ważne – bardzo się przydają, bo opisują miejsca i ludy, które zamieszkiwały różne obszary Eurazji oraz pomagały zrozumieć, co autor miał na myśli (wszak książka ma już ponad 120 lat i była pisana w konkretnym momencie historii i uwarunkowaniach).

Tak jak „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina jest kluczową pozycją w temacie ewolucji, tak „Geograficzna oś historii” ma takie samo znaczenie dla geopolityki. Pomaga zrozumieć znaczenie geografii dla historii i władzy / polityki. Zaznajamia z migracjami ludów wewnątrz Eurazji i wagą demografii. Polecam ze względu na długość (krótkość) i kondensację wiedzy.


Galeria do recenzji – Geograficzna oś historii

globus
globus
europa lądowa i morska
europa lądowa i morska
klif nad morzem
klif nad morzem
mapa na biurku
mapa na biurku

Geograficzna oś historii – opinie o książce w formie wideo


Subskrybuj kanał

Zapisz się na powiadomienia o nowych recenzjach. Wysyłam wyłącznie powiadomienia o nowych treściach na kanale i twojego maila nikomu nie udostępniam. Z powiadomień możesz wypisać się w dowolnym momencie.
Zapisując się na powiadomienie dowiesz się o nowych recenzjach 2 dni wcześniej niż inni.


Autor

  • Pandunia

    PUA Panda, czyli Pandunia to autor kanału na YouTube recenzje książek nietypowych. Książki recenzuje od 2007 roku i ma na koncie już ponad 200 napisanych recenzji. Początkowo były publikowane w formie tekstowej. Po kilku latach pojawił się kanał na YT oraz podcast na Anchor.FM i Spotify. Teksty można znaleźć również na Salon24 oraz Wykopie. Aktywnie wprowadzi kanały w social mediach: Twitter, Facebook, Telegram i Instagram. Dla zainteresowanych recenzje można znaleźć tak, że na Lubimy Czytać, w.bibliotece.pl oraz anglojęzycznym serwisie GoodReads. Pełna notka biograficzna i testymoniale są dostępne do przeczytania w sekcji O stronie.